Победань шить мархта Мордовиянь Оцюнять поздравленияц

Великай Отечественнай войнань кельгома ветератт и тылонь труженикт! Мордовиянь кельгома эряйхть!

Седи ваксста поздравляндатядязь тинь Отечестваньконь историяса  священнай шить – Победань шить мархта!

Тя афкукс всенароднай ила и минь сюконятама сятненди, кит верснон мекольце путерьксонц шудемс тюрсть Родинать инкса и сатнезь сяськомать тылса. Сяськиень поколениять эсь прянь аф ужяльдемац и марса кирдемац фалу кармайхть ащема тейнек примеркс.
Мордовиясь путсь путкс фашизмать сяськоманцты – минь мезьдовок аф пели боецоньке тюрсть фронтса, аватне и шабатне трудендасть госпитальхнень эса, работасть заводса и фабрикаса, строясть араламань рубежт. Великай Отечественнай войнань геройхнень ёткса аф кржа земляктонк. Республикасонк шачф-касф пцтай 100 ломанць мужестванкса казьфт орденца и медальса.

77 кизонь ётазь минь странаньке тага ащи каршек нацизмати, аралакшнесы историческяй справедливостть и сонцень возможностть гордостень марязь каннемс мяштьсонк Победань символть – георгиевскяй лентать. Минь обязательна ванфтсаськ  лама национальностень народоньконь подвигонц колга мялямть, азондсаськ шабаньконди и уноконьконди афкуксонь видешить сянь колга, кодама питнеса сатовсь Победась.

Кельгома ветератт! Сюконятама теенть карксэземга мужествантень и героизмантень инкса. Минь инголентт ащетяма аф пандови шумоса!

Арьсян теенть кеме шумбраши и цебярь эряф! Великай Победань шить мархта!

Мордовия Республикань Оцюнясь А.Здунов