Республикань Кудса корхтасть Мордовияса шада ведень ситуациять колга

6 апрельста ётась эрь недялянь оперативнай  совещаниясь Правительствав сувайхнень и муниципальнай райононь Главатнень мархта коса Артём Здунов кулхцондозе республикаса шада ведень ситуациять колга докладть. РМ-нь чрезвычайнай ситуациянь гражданскяй оборонань тефнень коряс Государственнай комитетть председателец Андрей Наумов лемдезе обстановкать  стабильнайкс. Сура и Инсар ляйхнень эса няеви ведень валгомась. Инсарть алдонь пяльксса и Алатырть бассейнаса ведсь тушенды алу. Тяфтама жа ситуациясь Мокша ляйть мархта, но нинге лядонды  вероятность приграничнай райоттнень ваяфтомозост.

«Тячиень шити лядондыхть ваяфста 11 куд и 494 приусадебнай участка. Суткаса потмоста ведсь тусь 40 кудста. Ситуациясь аф критичнай, но аноксшись эряви кирдемс и аф валхнемс реагированиянь уровенць», - китькстазе Андрей Наумов.

Тяда башка, кой-кона республикань районца нинге лядондыхть керфт марстонь пользовааниянь китнень эзда населеннай пунктт. Муниципальнай образованиянь оцюнятненди и  РМ-нь Минсельхозти ульсь максф поручения, стака сельхозтехникань мобилизациять и пожарда ванфтомать, гидротехническяй сооружениянь состоянить мельге ваномать коряс.

Артём Здунов китькстазе: «Бдительностть аф валхнесаськ, мониторингсь должен мольфтевомс фалу».

Тяфта жа  регионтть Оцюняц шарфтозень ответственнай лицатнень мяльснон  кой-мзяра пингонь эряма пункттнень аноксшиснон лангс республикань райоттнень эса, синь топафтомаснон резервнай материальнай запаснень и сембе эрявиксть мархта.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац