Республикань Кудса ванозь лядыксонь местиндамать мархта сотф кизефкснонь

9 апрельста  Мордовиянь Оцюнять шире ётась Мордовия Республикать и Нижегородскяй областть коряс Росприроднадзоронь Межрегиональнай управлениять руководителенц Марк Чиненковонь мархта совещания.  Сонь эсонза примасть участия РМ коряс прявкс федеральнай инспекторсь Анатолий Гулин, вице-премьерхне Инсаф Хайруллин и Раиса Цыбизова, Минприродынь руководительхне и республикань МинЖКХ-сь. Вановсть экологиянь и перьфпяленьпользованиянь областьса марспокодемать вельде задачатнень тиемаснон коряс кизефксне, конатнень путозень РФ-нь президентсь Владимир Путин. Синь ётксост корхтамась мольсь лядыксонь местиндамань прябалать колга. Мордовиянь Оцюнясь шарфтсь оцю мяль тя кизефксть лангс. «Тя темась палы и эрявикс, сяс мес республикаса од мусоросортировочнай комплексть и полигонтть  строямаснон мархта ряцок минь аделсеви ули местиндамань объкттнень эса вастсь. Последствиятне могут улемс пяк опаснайхть, сянкса эряви  покодемс опереженияс».

Тяни лядыксонь приемкась и местиндамась, Мордовия республикаса  тиендеви 9 полигонса.

РМ-нь жилищно-коммунальнай хозяйствань и энергетикань министрть  Васенце полафтыец Елена Цыцарева азондсь лядыксонь местиндамань объкттнень  эса лятф вастть и од мощностень тиемать эса примаф мератнень колга. «Тяниень пингть сотф концессионнай соглашениятнень потмоса тиф проектна-сметнай документация «Межмуниципальный полигон №1 с линией компостирования органической фракции ТКО» объектть коряс экологическяй экспертизань ётафтомс. Полигонтть мощностец - 120 тежянь тонна кизоти, компостированиянь линиять мощностец - 63 тежянь тонна тонн кизоти», - китькстазе сон.

Проектть марстонь пинтец - 1 млрд 450 млн цалковай.

Тя объектть строямац максы возможность валхтомс ТКО-нь объепне, конат молихть полиготтненди.
Росприроднадзоронь Межрегиональнай управлениять руководителец Марк Чиненков китькстазе перьфпялень араламань требованиятнень ваномаснон эрявиксшиснон, кода проетированиянь стадияса, станя и объектть строяманц пингста. Башка ванф эряви максомс  лядыксонь, конат тушендыхть полигону калмама, процентть валгоманцты омбонькръда переработкать вельде.

Мордовия Республикань Оцюнять пресс-службац