Артём Здунов ды «Туризм.РФ» корпорациянь генеральной прявтось Сергей Суханов кортасть Мордовиянь туристической инфраструктуранть виевгавтомадонзо

Ацамковонь 22-це чистэ Московсо Мордовиянь Прявтось Артём Здунов вастовсь «Туризм.РФ» корпорациянь генеральной прявтонть Сергей Суханов марто. Кортавсть регионсонть туризмань виевгавтомань кевкстематне, истя жо кортамось мольсь «Санаксарь – Саров» паломникень-туристэнь кластерэнть лувсо Темниковань енкссо эрявикс инфраструктуранть теемадонть.

Ледстясынек, те проектэсь топавтови Россиянь Президентэнть Владимир Путинэнь кармавтоманзо коряс. Мордовиянь Прявтось Артём Здунов сови Саровонь ды Дивеевань обительтнень вельмевтемань коряс попечительской советэнтень.

Паломникень-туристэнь кластерэнь проектэнть лувсо арсеви топавтомс зярыя мероприятият республикасонть, истя жо строявить кить.

Мордовиянь Прявтось евтнесь топавтозь важодемадонть. Анок Старый Город – Вещерка кинь пельксэнь строямонть лангс проектэнь-сметань документациясь, сон лезды киртямс ардома тарканть Санаксаронь ды Серафимо-Дивеевань монастырьтнень ютксо.

Меельце иетнестэ Мордовиясо топавтозь покш важодема региононь туристической мельстуемань кастоманть коряс. «Минь тукшнотано мельс туристтнэнень ды течи уш а сатныть лоткамо таркат минек инжетнень туртов», – тешкстызе Мордовиянь Прявтось.

Вастовомасонть кортасть  туристэнь инвестпроекттнэнь лувсо «Санаксарь – Саров» паломникень-туристэнь кластерсэнть ды Саранскойсэ гостиницатнень строямодост. Неть проекттнэнь кирдинзе Россиянь Правительствань Председателень полавтыцясь Дмитрий Чернышенко. Важодемась ветяви «Туризм и индустрия гостеприимства» нацпроектэнть коряс.

Вастовомасонть ульнесь Мордовиянь Правительствань Председателень полавтыцясь Батыр Эмеев.

Мордовия Республикань Прявтонь пресс-службась

Фотось – Туризм.РФ