Артём Здунов кортась Стратегической инициативатнень агентствань семинарсонть

Ожоковонь 23-24-це читнестэ АСИ-сь ютавты семинар-тренинг 63 регионтнэстэ руководительтнень полавтыцятнень туртов, конат ветить социальной политиканть. Тонавтнемань мероприятиянтень пурнавозетненень евтнесть национальной социальной инициативадонть, региононь сервисной уполномоченнойтнень институттонть ды невтизь социальной енкссо тевтнень топавтоманть туртов сервис-дизайнэнь возможносттнень: кода вадрялгавтомс услугатнень ды сервистнэнь, кода ладямс ведомстватнень ютксо вейсэнь тевдееманть, кодат институттнэ ды инфраструктуратне лездыть витемс талновтыця кевкстематнень регионтнэнь уровнясо.

Тешкстазель: государственной управлениянь системанть икеле ней ашти покш тев – нолдамс тевс услугатнень явомань од культуранть ды талновтыця кевкстематнень витемань од лувонть.

Эште 2020 иестэ Россиянь Федерациянь Президентэсь Владимир Путин кармавтсь топавтомс масторонь социальной сферасонть услугатнень ды сервистнэнь вадрячист свалшкань кастомань системанть.

Национальной социальной инициативанть лувсо Стратегической инициативатнень агентстванть марто вейсэ Мордовиясо ушодовсь региононь социальной стандартонть ды сервисной уполномоченнойтнень институтонть эрямос совавтомась.

Те максы вачкодькс социальной эрявикс весе енкстнэнь коряс клиентоцентричной лувтнень тевс нолдамонтень: «Здравоохранение», «Образование», «Социальная защита», «Рынок труда и поддержка занятости».

Мордовиянь Прявтось кортась семинарсонть, евтнесь республикань опыттэнть. Течинь чинтень Мордовиясо анокстазь зярыя лувт, конат лововить лиятнень енов а молицякс ды домкалгавтыть федеральной повестканть.

Истя, «Потеря и поиск работы» эрямонь тевенть лувсо виевгавтови «Трудоустройство бывших заключенных» проектэсь, «Реабилитация» эрямонь тевенть лувсо теезь нежедькс специальной военной операциянь участниктнень лангс, конат эрить велетнесэ.

«Ютавтано «СВО-нь участникень чи», косо вейке площадкасо пурнатано врачт, психологт, «Защитники Отечества» Фондонь социальной координатор,  карьерной консультант, юристт. Минь ютавтынек уш кавто истят мероприятият, – тешкстызе Артём Здунов. – Те клиентоориентированностень прявт лувось: улемс тосо, косо минек клиентэсь».

«Принятие решения о рождении ребенка» эрямонь тевенть лувсо анокстазь «Тонкая материя» проектэсь. Сон аравтозь демографиянь тевтнень вадрялгавтомантень.

Мордовия Республикань Прявтонь пресс-службась