Артём Здунов Мордовиянь китнень лангсо важодицятненень: «Тынк тевдееманк эйстэ ашти республикань важодемань лувось»

Ожоковонь 16-це чистэ Республикань Кудосонть поздоровт евтасть китнень хозяйствань важодицятненень. Од китнень строямонть эйстэ ашти промышленной виевгавтомась, бизнесэнть вадрясто ветямось, инфраструктурань проекттнэнь топавтомась, ды, нама, тень эйстэ ашти ломантнень вадря эрямост ды сэтьмечист. Отраслянь важодицятненень поздоровт евтась Мордовия Республикань Прявтось Артём Здунов.

«Тынк тевдееманк эйстэ ашти экономикань касомась-кепетемась ды республикань важодемань лувось. Мордовиянть трокс транспортонь ютамось свалшкане касы, секскак икеле минек учить покш строямот», – мерсь региононь руководителесь.

Меельце колмо иетнестэ республикасонть редявикстэ кассь китнень фондось – кавтодо ламоксть. Ансяк мелят витнезь 340 седе ламо вайгельбеть кить.

Республикань Прявтось башка тешкстынзе китнень топавтозь проекттнэнь, конатненень эрявсь педе-пев витнема. Те республикань прявтошсонть Фурмановонь курованть кинь ды Ботевградской курованть сэдень витнемась. Строязь пек учовиця ки пелевеенксонь промзонасонть, «северной тупиксэнть», – кода икеле лемдсть сонзэ ломантне.

«Минь евтатано покш сюкпря минек Президентэнтень Владимир Владимирович Путиннэнь – мон пачтинь сонензэ минек республикань социально-экономической виевгавтомань программанть лувсо прявт китнень строямодост. Минь свал муйтяно лезкс федеральной центранть пельде. Сон ули Россиянь Минтрансонть, Росавтодоронть ды РФ-нь Правительстванть пельде. Ансяк иенть прядовомсто примазь кавто прявт документт Мордовиянь китнень строямонь коряс башка финансированиянть коряс», – тешкстызе Артём Здунов.

Вадря динамикась лезды поладомс покш объекттнэнь топавтоманть – Рузаевкань перька кинть строямонь омбоце пельксэнть ды Саранскойсэ Строительной курованть кинть. Прядови Титовонь куросонть путепроводонь педе-пев витнемась. Целанек жо иенть прядовомс витневить китнень 360 вайгельбеть.

Арсематнесэ – федеральной центранть лезксэнзэ вельде уш тедеде ушодомс Пролетарской курованть путепровод марто кинь пельксэнь строямонть.

Весе те – китнень фондонь 10 млрд седе ламо целковойть, сынст ютксо 4,6 млрд – федеральной бюджетэнь ярмакт.

«Минь кунсолотано ломантнень мелест – бажатано витнемс сехте талновтыця пелькстнэнь, истя жо социальной объекттнэс ардоматнень. Те прявт енкстнэстэ вейкесь. Целанек, поладтано виде важодеманть. Кеман, минь а «сезьсынек» вейкеяк проектэнть. Сюкпря тынк ютксто эрьвантень вадря важодеманть кисэ!»

Мордовиянь Прявтось явшесь покш наградат китнень отраслянь важодицятненень.  «За заслуги перед Отечеством» орденэнь  II степенень медальсэ казезь Ельникень дорожно-строительной передвижной механизированной колоннань экскаваторонь машинистэсь Михаил Кирдяшкин. «Заслуженный строитель Республики Мордовия» почетонь лемесь максозь «Мордовдорстрой» ООО-нь геодезистэнтень Олег Аброськиннэнь ды «МАПО-ТРАНС» ООО-нь китнень строямонь коряс прявтонтень Николай Пучкиннэнь.

«Республикань руководствась покш мель яви китнень отраслянтень, эрьва ие касы строямонь-монтажонь тевтнень покшолмась. Весе коллегатненень-дорожниктненень поздоровт профессиональной кенярксчинть кувалма», – каршо валсонть мерсь Николай Пучкин.

Региононь китнень хозяйствань важодицятненень поздоровт истя жо евтасть Мордовиянь Правительствань Председателесь Дмитрий Поздняков, МР-нь Госсобраниянь Председателень полавтыцясь Сергей Вдовин ды МР-нь Транспортонь ды китнень хозяйствань коряс Госкомитетэнь  председателесь Валерий Кандрин.

Мордовия Республикань Прявтонь пресс-службась