Мордовиянь Прявтось ды РФ-нь Промышленностень ды микшнемань министрань васенце полавтыцясь Василий Осьмаков кортасть республикань промышленной енксонть виевгавтомадонзо

Мордовиянь Прявтось ды РФ-нь Промышленностень ды микшнемань министрань васенце полавтыцясь Василий Осьмаков  кортасть республикань промышленной енксонть виевгавтомадонзо

Чадыковонь 22-це чистэ Московсо ютавтовсь Мордовиянь Прявтонть Артём Здуновонь ды Россиянь Промышленностень ды микшнемань министрань васенце полавтыцянть Василий Осьмаковонь вастовомась. Кортавсь республикасонть промышленностень енкссо прявт проекттнэнь топавтомась ды региононь отраслянь седе тов виевгавтомась.

Кортамось мольсь оптической волокнань производствань пешксе циклань теемань лувсо «2-й пусковой комплекс» проектэнть топавтомадонзо. Саранскойсэ оптической волокнань производствань коряс заводонь омбоце комплексэнь строямось арсеви 2024-2026 иетнестэ. Объектэнь проектированиясь ней ветяви аравтлувонть коряс.

Республикань Прявтось тешкстызе, кемекстазь дорожной картанть лувсо проектэнь топавтомась пек эряви масторонть туртов – те лезды каямс импортонь пачтямотнень эйстэ аштеманть, киртямс себестоимостенть ды кастомс  «Оптиковолоконные системы» АО-нь продукциянь конкуренциянь кирдемань енксонть. Ней объектэсь – проектированиянь лувсо.

Василий Осьмаков ды Артём Здунов истя жо кортасть МР-нь Промышленностень виевгавтомань фондонь докапитализациянть ды промышленностень коряс субъекттнэнень МР-нь ФРП-нь субсидиятнень явомань лувонть коряс. Кавто иетнень перть Промышленностень виевгавтомань фондтнэнь линиятнень коряс 18 инвестпроекттнэнень явозь финансирования  3,6 млрд целковойтнень покшолмасо. Тедеде арсеви кастомс лездамонь покшолманть 5,5 млрд  целковойтнень видьс.

Мордовия Республикань Прявтонь пресс-службась