Мордовиянь Прявтось содавтынзе Правительствань члентнэнь од вице-премьерэнть марто

Мордовиянь Прявтось Артём Здунов ожоковонь 31-це чистэ содавтызе республикань министратнень кабинетэнть Мордовия Республикань Правительствань Председателень полавтыцянь тевтнень топавтыцянть Алексей Ежов марто.

Алексей Владимирович чачсь 1980 иестэ Алтаень енксонь Рубцовск ошсо. 2001 иестэ прядызе Россиянь МВД-нь Сибирской юридической институтонть (Красноярск ош) «Юриспруденция» специальностенть коряс.

Од вице-премьерэнть важодемань весе биографиязо сюлмавозь прокуратурань органтнэнь марто. 2001 иестэ Алексей Ежов ушодсь важодеме Хакасия Республикань  Черногорск ошонь прокуратурань следователекс. 2016 иестэ аравтозь Хакасия Республикань  Абакан ошонь прокуроронь васенце полавтыцякс, 2017 иестэ - Абакан ошонь прокуророкс, 2018 иестэ – Дагестан Республикань прокуроронь полавтыцякс. 2019-2023 иетнестэ важодсь Дагестан Республикань прокуророкс.

Юстициянь 3-це классонь государственной советник, генерал-майор. РФ-нь прокуратурань почетной важодиця, ули Россиянь Федерациянь Генеральной прокуроронь Благодарностезэ.

Урьвакстозь, касты кавто эйкакшт.

Мордовия Республикань Прявтонь пресс-службась