Мордовиясь евтнесь военнослужащейтненень ды сынст семиятненень лездамонь коряс тевдеемадонть

Тамбовсо ютавтовсь военнослужащейтненень ды сынст семиятненень лездамонь кевкстематнень коряс регионъютконь промксось. Пурнавозетне кортасть, кодамо важодема топавтови ней ды карми эрявомо седе тов специальной военной операциясто велявтовозетнень реабилитациянь, социализациянь ды важодема таркань муемань коряс услугатнень явоманть пингстэ. Промксось анокстазь Стратегической инициативатнень агентстванть (АСИ) ды «Защитники Отечества» государственной фондонть лезксэст вельде.

«Карматано ваномо, кодат тевть ней топавтовить регионтнэсэ военнослужащейтненень ды сынст семиятненень лездамонь коряс. Эрьва ломаненть, эрьва семиянть улевельть весе возможностест, конат течи улить реабилитациянь коряс, истя жо эрявикс лезкс важодемань таркань вешнемстэ», – мерсь Светлана Чупшева.

Проекттнэнь, конатнень мереви ламолгавтомс весе масторонть келес, невтизь течинь сессиясонть – онлайн-лувсо сонензэ вейсэндявсть малав 60 регионтнэнь представительтне.

Мордовиянь Прявтонь советникесь, региононь сервисной уполномоченноесь (РСУ) Елена Семелева евтнесь варчамонь проекттэнть – СВО-нь участникень чиденть. Эрьва кодат службатнень ды ведомстватнень представительтне ковозонзо весть ардтнить республикань районтнэс, кунсолыть военнослужащейтнень ды сынст семиятнень пшкадемаст ды тоско ушодыть сынст коряс важодеме. Васняяк, проектэсь аравтозь сень лангс, штобу лездамс эрицятненень, кинь арась возможностест пачкодемс республикань прявтошов.