Мордовиясо невтизь Сурань оборонань рубежень строямонь ушодовоманть

Ацамковонь 3-це чистэ, Асодавикс солдатонь чистэ, Мордовиянь Покш Березникень енкссо ютавтовсь Сурань оборонань рубежень строямонь военно-историческая реконструкциясь. Мордовиянь весе енкстнэстэ, истя жо Чувашия Республикасто 350 мелень явиця ломантне сайсть кедезэст киркат ды койметь, штобу историянь те таркасонть, косо зярдо бути ютась те рубежэнь пелькстнэде вейкесь, невтемс, кода 1941-1942 иетнень тельня важодсть покштятне ды бабатне.

Сурань рубежесь – ломантнень ине тевень невтевкс. Ламотнень туртов сон кармась аволь ансяк оборонань линиякс, а эсест эрямонь линиякс. Тылэнь важодицятнень, рубежень строицятнень ине тевест – Отечествантень служамонь пек покш невтевкс. Войнань иетнестэ рубежень строямосонть ульнесть Мордовиянь малав 70 тежат эрицят. Те ават, эйкакшт, сыре ломанть. Сыре ломантне кирдить мельсэст, кода ютась важодемась: ульнесь виев якшамо, эрьва чинь важодемась сайсь весе вийтнень. Оборонань рубежесь Мордовиясо строязель 45 читнень перть. Сонзэ лангсо тевтне прядовсть 1942 иень якшамковонь 19-це чистэ.

Республикасо топавтозь покш важодема геройтнень-строицятнень эрямодост материалтнэнь пурнамонть коряс. Мордовиянь Прявтонть Артём Здуновонь кармавтоманзо коряс МР-нь Правительствась Россиянь военно-исторической обществанть марто вейсэ ютавтыть кортамот Сурань рубежень строицятненень мемориалонть путоманзо коряс.