Владимир Путин покш пресс-конференциясонть: «Монень мельстукшны, кодамо мель Мордовиясо явить койтненень-кирдатненень, культурантень»

Россиянь Президентэсь Владимир Путин виде эфирсэ евтынзе иень итогтнень ды макссь каршо валт журналисттнэнь ды масторонь эрицятнень кевкстемаст лангс. Президентэнть марто виде линиясь мольсь ниле чассто седе куватьс. Эрицятнень пельде састь 2 млн седе ламо кевкстемат. Россиянь эрицятне кевкстнесть специальной военной операциянть прядовомадонзо, мобилизациянь омбоце коволдонть, шумбрачинь ванстомадонть ды искусственной интеллектэнть. Владимир Путин муйсь шка кортамс эсензэ двойникенть марто, евтнесь, кикс бажась улемс эйкакшпорасто.

Эсь прявт тевекс Путин евтызе Россиянь суверенитетэнь кемекстамонть, эрицятнень праваст ды олячист ванстоманть:

«Мон кортынь теде уш ламоксть, аволь пежетькс евтамс эште весть. Истямо масторонть туртов, кода Россиясь, суверенитеттэме улемась а лиси, сон а ули. Секскак прявтось – суверенитетэнь кемекстамось».

Виде линиянть шкасто Владимир Путиннэнь пшкадсь «Мордовия» ГТРК-нь корреспондентэсь Анастасия Видяева. Журналистэсь тердизе Президентэнть ВДНХ-со республикань экспозициянтень ды тешкстызе, 97% эрицятне кирдить каштанчи «Россия» выставканть-форумонть ваномадонзо мейле.

Владимир Путин кирдизе меленть: выставкась лиссь вадря, региононь экспозициятне – сехте редявикстнэстэ вейкетне, ВДНХ-со ваныцятнень туртов сехте мельстуицят.

«Мордовиясь алкукс пек мазый республика. Монень пек мельстукшны, кодамо мель ломантне явить эсь койтненень-кирдатненень, эсь культурантень, оршамопельтненень», – тешкстызе государствань прявтось.

Раськеютконь ды экономикань кевкстематнеде башка, Президентэсь кортась социальной тематнеде, конат токшить ЖКХ-нть, межконфессиональной отношениятнень, аборттнэнь. Президентэнть валонзо коряс, демографиянь стакачинть мереви витемс свалшкань питнейчитненень пшкадеманть вельде, сынст ютксто вейкесь – покш семиясь; эрямонь вадрялгавтоманть, чачтомань кудотнень одкстомтоманть ды семиятненень лездамонть коряс седе тов важодеманть вельде.

«Государстванть ули мелезэ витемс демографиянь стакачинть. Те чарькодевиця тев. Ансяк, одс евтаса – аванть праванзо ды олячинзэ истя жо улест ванстозь», -тешкстызе Владимир Путин.

Виде линиянть шкасто Президентэсь евтась сюкпря Россиянь эрицятненень: сынь истямо мель явить фронтонь вешематненень. Масторонь эрицятне явсть 10 миллиардто седе ламо целковойть, малав 3 миллионт лембе сермат кучсть передовоев эйкакштне.

«Нама, государствась цидярды те лезкстэменть, ансяк лоткавтомс а лиси. Минь весемеендо карматано тень кирдеме. Евтан сюкпрянь валт весе доброволецтнэнень, весе волонтертнэнень», – мерсь Владимир Путин.

Владимир Путин евтась мель Россиянь эрицятненень ютавтомс од иень кенярксчитнень семияст марто: «Од иестэнть эряви покш мель явомс малавикстнэнень, семиянтень, муемс вейсэнь тев – выставкат, театрат, спорт».

Россиянь лидерэнь пресс-секретаресь Дмитрий Песков пачтясь, Общероссийской народной фронтонь (ОНФ-нь) представительтне ванносызь весе пшкадематнень, конат састь РФ-нь эрицятнень пельде Владимир Путин марто виде линиянтень.

Фотось: http://www.kremlin.ru